گیلان، زیباکنار
0133416

شاه‌نشین در ویلا چیست و در طراحی مدرن چگونه است؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
شاه‌نشین در ویلا

طراحی مدرن شاه‌نشین در ویلا شمال چیست؟ اگر میخواهید با این فضای جذاب و کاربردی در ویلا آشنا شوید تا انتهای متن همراه ما باشید.

طراحی خانه و ویلا نیازمند به اشراف به اصول خاصی است. یک معمار و طراح باید به گوشه گوشه طراحی داخلی مسلط باشد و از زیر و بم طراحی داخلی سر در آورد. این هنرمندی و ظرافت معمار است که می‌تواند خانه شما را به مکانی زیبا و دلنشین تبدیل کند. در کنار این موضوع، شما نیز باید در مورد بخش‌های مختلف ویلا آگاهی داشته‌ باشید تا در زمان ساخت یا خرید خانه و ویلا بتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

بنابراین بسیار مهم است که نه‌ تنها معماران، بلکه خود شما هم از این اصول سردرآورید، تا در زمان خرید ویلا یا خرید خانه، این اصول را بررسی کنید. یکی از بخش‌های طراحی داخلی ویلا، طراحی بخش مربوط به شاه‌نشین کلاسیک و مدرن است.

از این عنوان زیبا، به‌تنهایی چیزهای زیادی دستگیر خواهد شد. اگر با شاه‌نشین خانه آشنایی نداشته‌ باشید، کافی است کمی به این واژه دقت کنید. مسلم است که واژه شاه‌نشین واژه‌ای است که از هنر معماری خانه و ویلا نشات گرفته است و همچون ماهیتی که در واقعیت دارد نامی با شکوه بر آن نهاده‌اند. اما شاه‌نشین چیست و چه سبکی از طراحی را شامل می‌شود؟

شاه‌نشین در ویلا چیست؟

شاه‌نشین بخشی از خانه و ویلا است که طراحی آن نسبت به سایر بخش‌ها منحصربه‌فرد است. این طراحی که در ایران دارای ریشه سنتی و اصیل است، پیشترها به‌شکلی دیگر پیاده‌سازی می‌شده. شاه نشین در خانه‌های اصیل و باستانی قسمتی از خانه بوده که با گچبری هایی ظریف و هنرمندانه و آینه کاری همراه می‌شده و دارای حال‌وهوایی اصیل و با شکوه بوده است.

شاه‌نشین یکی از جذاب‌ترین بخش‌های طراحی داخلی است  که در نوع مدرن و کلاسیک پیاده‌سازی می‌شود. این روزها نمونه کلاسیک شاه نشین را کمتر مشاهده می‌کنیم اما تا دلتان بخواهد، سبک شاه نشین مدرن طرفدار دارد.

شاه‌نشین را معمولا در بخش شمالی ویلا می‌سازند و دارای فضای نورگیر عالی است. نوری که در محوطه شاه نشین می تابد، این فضا را به فضایی درخشان و زیبا تبدیل می‌کند که در ساعات میانی روز مناسب برای استراحت، مطالعه و صرف غذا خواهد بود. از این رو می‌توانید یک میز ناهارخوری کوچک یا میز مطالعه در شاه نشین خانه‌تان قرار دهید.

شاه‌نشین در قدیم

شاه‌نشین در گذشته با عناوینی چون سه دری و پنج دری نیز عنوان می‌شده است که شیشه‌های رنگی و چشم‌نواز آن مهم‌ترین مولفه در طراحی آن بود. زمانی که آفتاب از بیرون به درون شاه‌نشین می‌تابید، با عبور از شیشه‌های رنگی، طرحی بسیار زیبا بر سقف‌های آینه‌کاری‌شده شاه‌نشین پدید می‌آورد.

شاه‌نشین در سبک سنتی دارای شکوه و عظمت زیادی است به‌ویژه در خانه‌های باستانی ایران که این شکوه را می‌توان به عینه مشاهده کرد. هرچند امروزه روز تنها نامی از شاه نشین در معماری باقی‌مانده و طراحی مدرن آن کاملاً متفاوت از طراحی سنتی آن است. طراحی سنتی شاه نشین با سقفی گنبدی شکل همراه می‌شده که به‌علت ارتفاع زیاد سقف شاه نشین، این محوطه همواره دارای هوایی مطبوع و خنک به‌ویژه در فصول بهار و تابستان بوده است. شیشه‌های رنگی، گچبری، آینه کاری های سقف نیز پای ثابت طراحی شاه نشین بوده است.

شاه‌نشین ویلا به‌ طور کلی دارای وسعت بیشتری نسبت به سایر بخش‌های ویلا است، هرچه نباشد این حوزه به‌ نام شاه‌نشین شناخته می‌شود و برازنده شاه نیست که در فضایی تنگ و کوچک بنشیند. بنابراین معماران تمام تلاش خود را می‌کردند تا شاه‌نشین را با ابهت تمام طراحی کنند. امروزهنیز با توجه به وسعت و اندازه خانه، بیشتری فضا برای شاه‌نشین در نظر می‌گیرند.

شاه‌نشین همچنین می‌توان مکان مناسبی برای پذیرایی از مهمانان باشد چرا که دارای وسعت عالی و نور و چشم‌انداز خوبی است.

ویژگی‌های شاه‌نشین چیست؟

طراحی شاه‌نشین در قالب سبک مدرن این روزها از ماهیت و اصالت قدیمی آن دور شده و در قالب سبکی جدید در منازل پیاده‌سازی می‌شود. وجود پنجره‌های بزرگ و شفاف در ویلا که چشم‌اندازی زیبا و نوری درخشان را برای شاه‌نشین به‌ ارمغان می‌آورند و موجب بزرگ‌تر به‌ نظر رسیدن خانه می‌شوند، از جمله ویژگی‌های شاه‌نشین در منازل مدرن است.

یکی از ویژگی‌های مهم شاه‌نشین در خانه‌های قدیمی، وجود حوض آب در مقابل درب ورودی شاه نشین است.این حوض موجب خنک‌شدن و مطبوع شدن بیشتر هوا در این اتاق می‌شود. از آنجایی که سقف شاه‌نشین در ارتفاع بالاتری نسبت به سقف‌های عادی قرار دارد، هوای گرم به‌سمت بالای اتاق رفته و فضا خنک می‌شود. از طرفی نور منعکس‌شده از سطح آب حوض و برخورد آن به شیشه‌های رنگی موجب می‌شده  تا نورهای رنگی زیبایی بر سقف شاه‌نشین جلوه کنند.

شما می‌توانید تمامی این موارد را در طراحی ویلای خود نیز پیاده‌سازی کنید البته به شرطی که در این مسیر از طراحان خلاق و حرفه‌ای کمک بگیرید تا در قالب سبک‌های مدرن و امروزی این طراحی را برای شما اجرا نمایند.

شاه‌نشین مدرن چگونه است؟

شاید تنها وجه اشتراک شاه نشین مدرن و شاه نشین کلاسیک را بتوان اسم این دو دانست! چراکه شباهت های این دو بسیار کمرنگ شده است. هرچند خبری از آینه‌کاری، گچبری و شیشه‌های رنگی و سقف گنبدی در شاه نشین مدرن نیست اما نور طبیعی و چشم‌انداز وسیع همچنان در شاه نشین مدرن حرف اول را می‌زند. پنجره‌ها یکی از المان‌های اصلی و مهم درشاه‌نشین مدرن هستند. در ادامه ویژگی‌های قابلتوجه شاه‌نشین مدرن را ذکر می‌کنیم.

ویژگی‌های قابل توجه شاه‌نشین مدرن

  • پنجره‌های شاه نشین مدرن دارای وسعت زیادی هستند تا حداکثر نور وارد این قسمت از خانه شود.
  • محوطه ویلا به‌ ویژه اگر با گل‌های رنگارنگ و درختان سرسبز مزین باشند، چشم‌اندازی زیبا خواهد داشت. بنابراین وجود یک پنجره نسبتاً وسیع به این چشم انداز می‌تواند حس و حال زیبا و لطیفی را به شما منتقل کند. شما می‌توانید احساسی لطیف از تماشای منظره بیرونی ویلا داشته‌ باشید. ضمن حس نشاط و آرامش از تماشای این منظره، سطح سلامت روحی‌تان را نیز ارتقا دهید.
  • طاقچه‌های پنجره در شاه‌نشین می‌تواند مکانی عالی برای چیدن گیاهان یا مجسمه‌های تزئینی و زیبا باشد.
  • وجود پنجره‌های گسترده در شاه‌نشین مدرن، این امکان را به این فضا می‌دهد تا هوای آن کاملاً تهویه شود.
  • چینش گلدان‌ها در شاه‌نشین و روبه‌روی پنجره‌های نورگیر، امری متداول در منازل مدرن و امروزی است. بنابراین شما هم می‌توانید برای اینکه حال‌وهوایی تازه به شاه نشین منزل خود بدهید و آن را منحصربه‌فرد سازید، گلدان‌هایی خاص و زیبا را در مقابل پنجره‌ها قرار دهید.
  • اگر اهل تزئینات سنتی هستید می‌توانید در عین پارادوکس، زیبایی منحصربه‌فردی در شاه‌نشین منزل‌تان ایجاد کنید. می‌توانید خانه‌ای مدرن داشته‌ باشید، اما قالیچه‌های سنتی با رنگ‌های گرم و طرح‌های هنری در شاه‌نشین منزل پهن کنید. یا المان‌هایی در این فضا استفاده کنید که این بخش را از سایر بخش‌های خانه متمایز نماید.
  • چنانچه می‌خواهید در شاه‌نشین منزل‌تان فضایی خصوصی داشته‌ باشید، می‌توانید از کرکره‌های محکم و غیرقابل‌نفوذ استفاده کنید. اینگونه مهمانان شما می‌توانند به وقت استراحت کرکره‌ها را به‌ طور کامل بکشند و استراحت کنند. فراموش نکنید که اگر می‌خواهید از شاه‌نشین خانه به‌‌عنوان اتاق مهمان استفاده کنید یک کاناپه راحت در گوشه‌ای از آن تعبیه کنید تا هم خودتان و هم مهمانان بتوانند از آن برای استراحت استفاده‌ کنید.

نتیجه‌گیری درباره شاه‌نشین در ویلا

شاه نشین از گذشته تاکنون یکی از بخش‌های مهم و ضروری منازل بوده و هست که فضایی آرام و دنج را به‌ارمغان می‌آورد. شاید امروزه دیگر خبری از آینه‌کاری‌های سقف و شیشه‌های رنگی و حوض و پشتی‌های سنتی در شاه‌نشین منازل نباشد، اما همچنان ضرورت آن برای خانه‌ها احساس می‌شود. شاه‌نشین موجب می‌شود تا محیط خانه وسیع‌تر به‌نظر برسد و در طول روز بتوانید به نحو احسن از نور طبیعی خورشید بهره‌مند شوید.

شاه‌نشین های امروزی با اثاثیه هایی همچون کتابخانه، تخت، مبلمان راحتی و میز مطالعه تجهیز می‌شوند که اقتضای زندگی‌های امروزی است. افراد برای کسب آرامش و خلوت کردن در چنین فضایی می‌توانند این احساس را داشته‌باشند. فضایی که روشنی آن به حد کافی باشد و تختی برای استراحت و یا مطالعه در آن مهیا باشد.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×