گیلان، زیباکنار
0133416

انواع ویلا کدامند چند نوع ویلا وجود دارد؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-04
انواع ویلا

معمولاً به خانه‌های یک طبقه‌ای که در شمال کشور ساخته می‌شوند و دارای سقف شیروانی هستند ویلا می‌گویند. ویلاها بسته به فضا و متراژ، دارای امکانات مختلفی از جمله استخر، سونا، جکوزی و حیاط هستند.

اما این پایان ماجرای ویلا نیست خود ویلاها در شمال کشور به دسته و انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که نوع ساختار هر ویلا با توجه به مکانی که ویلا در آن قرار دارد با ویلاهای دیگر متفاوت است.

در این مقاله قصد داریم تا به‌ طور کامل انواع مدل‌های ویلا را بررسی نماییم. اگر شما هم قصد خرید یا ساخت ویلا در شمال کشور را دارید در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با دید بازتری برای خرید انواع ویلا اقدام نمایید.

ویلا چیست؟

کلمه ویلا لغتی فرانسوی و انگلیسی است و به ساختمانی می‌گویند که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد. ویلاها را معمولاً در مناطق ییلاقی یا در اطراف شهرهای بزرگ می‌سازند و ساخت آن در داخل شهرها معمول نیست، مگر در بعضی از کشورها که قوانین ساخت‌وساز به شهروندان اجازه ساخت آن را در داخل شهرها نیز می‌دهد.

در اغلب مناطق شهری به‌ دلیل جمعیت زیاد این مناطق و افزایش روزافزون جمعیت مناطق شهری امکان ساخت ویلا وجود ندارد. این که برخی از افراد به خانه‌های حیاط داری که در داخل شهر قرار دارند ویلا می‌گویند کاملاً اشتباه است. همان‌طور که اشاره کردیم تنها به خانه‌ای می‌توانیم ویلا بگوییم که از هر چهار طرف آزاد باشد و به بیرون نما داشته باشد.

ویلا در فرهنگ ایران

تعریفی که از ویلا در فرهنگ ایران وجود دارد، با تعریف بین‌المللی آن متفاوت است در ایران و در فرهنگ عامه مردم به خانه‌هایی که نمای چهار طرف یا سقف شیب‌دار داشته‌ باشند، خانه‌های ویلایی می‌گویند.

در ایران نیز امکان ساخت ویلا به‌ دلیل افزایش جمعیت در شهرها وجود ندارد ولی در اطراف شهرها خصوصاً در مناطق خوش آب‌وهوای شمال کشور ویلاهای زیادی به‌چشم می خورند و هر ساله بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. اگر قصد ساخت ویلا در شمال کشور را دارید، توجه‌ داشته‌ باشید زمینی که خریداری می‌کنید برای ساخت ویلا باشد. چراکه برخی از افراد زمین با کاربری کشاورزی را به‌ عنوان ویلایی به شما می‌فروشند. در حالی که شما اصلاً اجازه ساخت ویلا در آن‌ها را ندارید و حتی اگر بسازید نیز مجوز پایان کار به شما داده نمی‌شود.

آیا ویلا با خانه متفاوت است؟

در نگاه کلی ویلا با خانه تفاوت چندانی ندارد و کاملاً مشابه خانه است. اما ساخت ویلا از نظر ساختاری با ساخت خانه کاملاً متفاوت است. تمامی ویلاها دارای امکانات و ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که آن‌ها را از خانه‌ها متمایز می‌کند. تمامی ویلاها به دلایلی مثل لوکس‌بودن، بزرگ‌بودن، داشتن باغ یا حیاط بزرگ، برخورداری از استخر یا آبنما و گل و گیاه فراوان کاملاً با خانه‌ها متمایز هستند.

خصوصاً خانه‌ها در مناطق شهری، در مناطق شهری خانه‌ها اغلب به‌ صورت آپارتمان هستند و حیاط یا باغچه در آن‌ها کمتر به‌ چشم می‌خورد. به‌ دلیل داشتن همین ویژگی‌ها است که اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا در شمال کشور ویلا داشته‌ باشند و در طول تعطیلات برای استراحت و فرار از شلوغی و آلودگی هوای شهرهای بزرگ به ویلا بروند.

انواع ویلا

ویلاها با توجه به ویژگی‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. یکی از این ویژگی‌ها مدرن یا کلاسیک‌بودن ویلا است. در ادامه مقاله ویژگی انواع ویلا را براساس مدرن یا کلاسیک‌بودن آن‌ها بررسی خواهیم کرد.

ویلای مدرن

ویلاهای مدرن برای افرادی مناسب هستند و توصیه می‌شوند که دوست دارند در خانه‌های مدرن و شیکی زندگی کنند. تمامی ویلاهای مدرن بر اساس اصول خاص و مدرن طراحی می‌شوند و سبک ساخت آن‌ها کاملاً با ویلاهای قدیمی و کلاسیک متفاوت است.

طراحی و معماری در ساخت این دسته از ویلاها حرف اول را می‌زند و برای ساخت آن‌ها حتماً به تیم مهندسی و معماری قوی نیاز دارید و خودتان نمی‌توانید به‌ تنهایی این مدل از ویلاها را بسازید. حتی مصالحی که در ساخت ویلاهای مدرن به‌ کار می‌روند با ویلاهای کلاسیک متفاوت هستند.

در طراحی ویلای مدرن هیچ رد پایی از زمان، مکان و حتی باورهای شخصی و اعتقادات نیست. ویلاهای مدرن کاملاً بر اساس اصول زیبایی‌شناسی بصری مانند تعادل، ایستایی، توازن، تناسب، ترکیب رنگ‌های چشم‌نواز ساخته می‌شوند و سلیقه و علایق شخصی در ساخت این دسته از ویلاها دخیل نیست.

ویلاهای مدرن بر خلاف تصور عمومی پیچیده نیستند و بسیار ساده هستند و فهم آن‌ها برای بینندگان بسیار آسان است. در طراحی ویلای مدرن هیچ المانی برای اینکه چیزی را به رخ بکشد به‌ کار نرفته و همه‌چیز همانی است که هست. این مهم‌ترین نکته‌ای است که در هنگام ساخت و یا خرید ویلای مدرن باید مدنظر داشته‌ باشید.

برخی از افراد تنها به‌ خاطر اسم مدرن‌بودن به‌ سراغ خرید و یا ساخت ویلای مدرن می‌روند و بعد از ساخت از سادگی آن ناراحت می‌شوند. در حالی که اصل اساسی در ساخت ویلای مدرن همین سادگی و به رخ‌کشیده‌نشدن اجزای به‌کاررفته در ویلا است. اگر می‌خواهید ویلایی که دارید بسیار مجلل باشد، به‌ سراغ ویلاهای مدرن نروید.

ویژگی‌های سبک مدرن: در ویلا سازی

  • ویژگی اصلی در نمای ویلاهای مدرن حذف تزئینات، ساده‌ترشدن عناصر و جزییات و کاربرد ساده و صریح فرم‌ها در نما است. در نمای ویلاهای مدرن رنگ‌ها و طراحی‌های مجلل و برجسته به‌ چشم نمی‌خورد.
  • در ساخت ویلاهای مدرن معمولاً از سه ماده چوب، سنگ و شیشه استفاده می‌شود. و مواد دیگر برای ساخت ویلای مدرن توصیه نمی‌شوند.
  • در ویلاهای مدرن از شکل‌های مکعبی و گوشه‌دار بسیار استفاده می‌شود و اشکال دایره‌ای در ساخت این دسته از ویلاها به‌ کار نمی‌روند. به‌ عنوان مثال ویلاهای مدرن دارای پنجره‌های بزرگ و مکعبی‌شکل هستند.
  • یکی از مولفه‌های اصلی در ساخت ویلاهای مدرن نور است. ورود نور به ویلا در ساخت ویلای مدرن بسیار حائز اهمیت است و حرف اول را می‌زند. اهمیت نور در ساخت ویلای مدرن به حدی است که  حتماً در ابتدای ساخت ویلا باید جهت تابش نور خورشید بررسی شود و بر اساس آن فضاهای ویلا طراحی شوند. اگر قسمت‌های مختلف ویلای مدرن نور کافی نداشته‌، فضای ویلا بی‌روح و کسل‌کننده است. در واقع در ویلاهای مدرن اصل بر این است که از نور طبیعی برای تأمین روشنایی ویلا استفاده شود.
  • ویلاهای مدرن از نظر اقتصادی نیز نسبت به ویلای کلاسیک پتانسیل اقتصادی‌تری دارند. ویلاهای مدرن نسبت به ویلاهای کلاسیک به نگهداری و تعمیرات بسیار کم‌تری نیاز دارند.  ویلاهای مدرن را به‌ صورتی می‌سازند که انرژی کم‌تری در حین ساخت و پس از ساخت آن‌ها مصرف شود و تأثیرات زیست‌محیطی کم‌تری نیز بر روی طبیعت دارند.
  • امکان ایجاد تغییرات در چیدمان و سبک طراحی ویلاهای مدرن بسیار راحت‌تر از ویلاهای کلاسیک است. شما می‌توانید به‌ راحتی چیدمان داخلی فضای ویلا را تغییر دهید، جای مبل‌ها و تلویزیون را عوض کنید. در واقع بدون هیچ هزینه اضافه‌ای یکنواختی را از بین برد.

ویلای کلاسیک

دسته‌ای دیگر از ویلاها، ویلاهای کلاسیک هستند. ویلاهای کلاسیک برای افرادی مناسب هستند که دوست دارند در فضایی سنتی و قدیمی‌ زندگی کنند. سبک کلاسیک از دوران رنسانس در رم پدید آمد.

ستون‌های بلند، سرستون، مجسمه‌های تزئینی، طاق و قوس‌ها و تزئینات از ویژگی‌های بارز ویلاهای کلاسیک هستند. اگر شما جزء افرادی هستید که به ویلاهای بلند و مجلل با ستون‌های فروان علاقه دارید، ویلاهای مدرن بهترین انتخاب برای شما است.

ویژگی‌های سبک کلاسیک:

  •  در طراحی ویلاهای کلاسیک بیشتر از سنگ استفاده می‌شود و تنوع متریال و ترکیباتی که برای ساخت ویلا به‌ کار می‌رود کمتر از ویلاهای مدرن است.
  • در طراحی نمای ویلاهای کلاسیک نورپردازی حرف اول را می‌زند. در طراحی ویلاهای کلاسیک علاوه بر نور مصنوعی از نور طبیعی نیز استفاده می‌شود.
  • در طراحی ویلاهای کلاسیک از چوب و مواد سنگی در نرده‌ها بیشتر از ویلاهای مدرن استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

ویلاها در شمال کشور از نظر ساخت به دو دسته مدرن و کلاسیک تقسیم می‌شوند. هر دو نوع ویلا دارای مزایا و معایبی هستند و نمی‌توان گفت یکی بر دیگری برتری دارد. این که کدام ویلا برای شما مناسب است، کاملاً به‌ سلیقه و کارکردی که شما از آن در نظر دارید، وابسته است.

شرکت انبوه‌سازان آرش به مدیریت و سرمایه‌گذاری امین و آرش تقی پور دهکاء بیش از ۱۵ سال است که در حوزه ساخت‌وساز شهرک‌های ویلایی در حوزه منطقه آزاد انزلی مشغول به فعالیت است.

مرکز اصلی شرکت ساختمانی انبوه‌سازان آرش منطقه آزاد انزلی در زیباکنار بعد از صدا و سیما شهرک آرش ۲ میباشد. اگر شما هم قصد ساخت‌وساز انواع ویلا یا خرید ویلا در شمال کشور را دارید شرکت انبوه‌سازان آرش انتخاب مناسبی برای شما است.

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×