گیلان، زیباکنار
0133416

سد منجیل در گیلان و جاذبه‌های آن

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-07-14
سد منجیل گیلان

منجیل شهری در استان گیلان است که بیشتر آن را با بادگیرهایش می‌شناسند و برخی آن را سرزمین بادهای سرگردان می‌شناسند. فاصله منجیل تا رشت مرکز استان تقریباً 75 کیلومتر است و در مسیر بزرگراه قزوین – رشت در 10 کیلومتری رودبار قرار دارد.

قدرت باد در تابستان و بهار در نیمه دوم سال بیشتر از آن است. این شهر بر سر دوراهی قرار گرفته است که در آن سه اقلیم مختلف به‌هم می‌رسند: آب‌وهوای معتدل دریای خزر، آب‌وهوای کوهستانی البرز و آب‌وهوای خشک مرکز. بنابراین در شرایط اقلیمی منحصربه‌فرد قرار می‌گیرد. از نظر شرایط وزش باد، دولت تصمیم به تأسیس نیروگاه بادی در دهه 1370 شمسی گرفت.

جاذبه‌های سد منجیل در گیلان

یکی از ویژگی‌های منجیل در کنار توربین‌های بادی، سد سفید‌رود است. رودخانه شاهرود و قزل‌اوزان در این مکان به‌هم می‌رسند و آب رودخانه تشکیل شده در پشت سد سفیدرود جمع می‌شود. این آب برای کشاورزی و تولید برق استفاده می‌شود. سد سفید‌رود در اوایل دهه 1340 به همت متخصصان فرانسوی تأسیس شد.

برای خرید ویلای شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

دریاچه سفید‌رود و توربین‌های بادی آن در کنار هم منظره جالبی را می‌سازند که می‌توانید آن را از بزرگراه قزوین – رشت تماشا کنید. علاوه بر این، ترکیب دریاچه و توربین‌های بادی، قاب زیبایی را برای عکاسان به تصویر می‌کشد. پارک ساحلی دریاچه سد منجیل موقعیت مناسبی را برای تماشای منظره جالب دریاچه و نیروگاه فراهم می‌کند.

یکی از جاذبه‌های مهم منجیل، چشمه ترمینال مستخور در روستایی به‌همین نام است. روستای کلشتر دارای چشمه‌های خروشان نیز است. دیوار صخره‌ای در منجیل نیز می‌تواند دوستداران ورزش مهیج صخره‌نوردی را به‌خود جذب کند.بسیاری از مردم محلی برای تهیه اقلام مورد نیاز خود از روستاهای اطراف به منجیل سفر می‌کنند و تجارت یکی از اصلی‌ترین راه‌های زندگی در این شهر است. همچنین کشت زیتون و تولید محصولات آن از دیگر بخش‌های اقتصاد منجیل است.

شامی‌رودباری علاوه بر باقلی قاتوق، ترش تره و میرزا قاسمی از معروف‌ترین غذاهای محلی اینجاست. در منجیل فروشگاه‌های زیادی وجود دارد که انواع زیتون و فرآورده‌های آن، کلوچه، ترشی سیر، سس انار و … را می‌فروشند که می‌توانید آنها را به‌عنوان سوغاتی منجیل خریداری کنید.

برای خرید ویلا شهرکی در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

سد سفیدرود

سد سفیدرود یک سد استوانه‌ای بر روی سفیدرود در رشته کوه البرز است که در نزدیکی منجیل در استان گیلان، شمال ایران قرار دارد. برای ذخیره آب برای آبیاری و تولید نیروی برق آبی ساخته‌شده است. این نیروگاه دارای ظرفیت نصب‌شده 87 مگاوات است. ارتفاع آن 106 متر (348 فوت) است و مخزنی با ظرفیت 1.82 کیلومتر مکعب (1475498 هکتار ⋅ فوت) را تشکیل می‌دهد. ساختار آن شامل 26 یکپارچه است.

موقعیت جغرافیایی سد

سد تاریک در 35 کیلومتری (22 مایلی) پایین‌دست قرار دارد و رهاسازی‌ها را از سد سفیدرود برای آبیاری منحرف می‌کند. زمین‌لرزه بسیار مخرب سال 1990 منجیل – رودبار در نزدیکی سد رخ داد و باعث ترک‌خوردن بخش‌هایی از بتن آن شد. تعمیرات و تلاش‌های کاهش در سال 1991 انجام شد.

سد سفیدرود در شهر منجیل قرار دارد که به آن سد منجیل نیز می‌گویند. سد سفیدرود در ابتدای رودخانه سفیدرود در تقاطع رودخانه قزل‌اوزن و شاهرود قرار دارد. ساخت سد منجیل در سال 52 آغاز و در سال 62 به بهره‌برداری رسید. آب سد سفیدرود برای تولید برق و تامین آب کشاورزی استان گیلان استفاده می‌شود. دریاچه ایجاد شده توسط سد سفیدرود در منجیل دارای چشم‌انداز زیبایی از کوه‌ها و تپه‌های اطراف دریاچه است که گردشگران را به‌خود جذب می‌کند. کمی دورتر از سد امکان قایق‌سواری در آب دریاچه وجود دارد. بنابراین، می‌توانید مناظر زیبای دریاچه را تماشا کنید یا از آن عکس بگیرید. منطقه منجیل بسیار بادخیز است بنابراین توربین‌های بادی زیادی در شهر برای تولید برق وجود دارد. این توربین ها منظره‌ای دیدنی ایجاد کرده‌اند.

برای خرید ویلا در سرخرود با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

شهر رودبار

بعد از منجیل به شهر رودبار می‌رسید (البته اصل شما در این مورد تأثیر می‌گذارد.). شهر رودبار به داشتن زیتون معروف است. پیشنهاد می‌کنیم سری به زیتون فروشی های رودبار بزنید و آن‌ها را به‌عنوان سوغاتی بخرید. همچنین پس از تماشای این سد زیبا می‌توانید سوار ماشین خود شوید و کمی جلوتر به داخل روستای هارزویل بروید. جاذبه توریستی به‌نام سرو قدیمی هارزویل وجود دارد.منجیل به‌دلیل اینکه شهر کوچکی است اقامتگاه خاصی ندارد. اما اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید پیشنهاد می‌کنم کمی به عقب برگردید و به شهر رودبار بروید. در شهرستان رودبار هتل‌ها و بومگردی‌های خوبی وجود دارد.

بهترین زمان برای رفتن به سد منجیل چه زمانی است؟

منجیل همچنین محل تلاقی سه نوع آب‌و‌هوای معتدل خزری، کوه‌های البرز و ایران مرکزی گرم و خشک است، از این رو آب‌وهوای منحصربه‌فردی دارد. همچنین به‌دلیل تلاقی این سه اقلیم معمولاً باد نسبتاً شدیدی می‌وزد که غالباً در بهار و تابستان شدیدتر و در پاییز و زمستان کمتر می‌وزد.

منجیل یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان است.

منجیل در کنار رودخانه سپید‌رود و سدی است که بر روی این رودخانه ساخته‌شده‌است. از این رو منظره دریاچه سد سپید‌رود بر زیبایی شهر منجیل می‌افزاید. در منجیل در تمام فصول سال باد زیادی می‌وزد. دلیل این جریان شدید هوا تلاقی اقلیم نیمه‌خشک با اقلیم مرطوب خزری در این منطقه است. در واقع منجیل در دهانه راه‌رویی قرار دارد که از دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز به‌سمت دریای خزر باز می‌شود. این اقلیم نیز به ویژگی‌های شبه مدیترانه‌ای منجیل کمک می‌کند و باعث رشد جنگل‌های سرو در تپه‌های منطقه و کشت باغ‌های زیتون در روستاها می‌شود.به‌دلیل وزش باد شدید و مداوم در منجیل، تعداد زیادی توربین بادی برای تولید برق در تپه‌های اطراف شهر نصب شده‌است.

برای خرید ویلا در سعادت آباد نور با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

جغرافیا سد منجیل

منجیل به‌عنوان شهر بادخیز ایران شناخته می‌شود و شهرتش به‌دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش در رشته‌کوه البرز در شکاف کوچکی در البرز است که باد را از طریق منجیل به فلات قزوین می‌رساند.[4] بزرگترین نیروگاه بادی ایران، نیروگاه بادی منجیل و رودبار در نزدیکی منجیل قرار دارد.

منجیل را با رودخانه سفید‌رود (یا «سپید‌رود»، «سفید رود»، «رود سفید») می‌شناسند. از کنار شهر می‌گذرد و در منجیل توسط دو رودخانه به‌هم می‌پیوندد. از سال 1960 محل سد منجیل بوده است که سهم قابل توجهی در کشاورزی گیلان از جمله باغات زیتون دارد و در عین حال برق تولید می‌کند. مخزن سد منجیل بر زیبایی این منطقه افزوده است.

تاریخ سد منجیل

منجیل در طول تاریخ دروازه‌ای به‌سمت جنوب دریای خزر بوده‌است. کاوش‌های باستان‌شناسی متعددی (عمدتاً غیرقانونی) در منطقه منجیل به‌دلیل تاریخ غنی فرهنگی آن وجود دارد. برخی از این مکان‌ها مربوط به‌دوران اسماعیلیه یعنی نهضت حسن صباح مستقر در قلعه الموت است (در برخی خانوارها می‌توان آثاری از هزاره‌های سوم تا دوم پیش از میلاد یافت).

برای خرید ویلا در رویان با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

منجیل مرحله مهمی در امتداد جاده‌ای بوده است که ایران مرکزی را از طریق دره سفیدرود به گیلان وصل می‌کند، که عموماًً به‌عنوان دروازه گیلان توصیف می‌شود، اگرچه اولین سکونت‌گاه متعلق به گیلان لوشان بود، چند مایلی جلوتر در جاده، با پلی روی شاهرود لوشان و منجیل هر دو دارای جمعیتی عمدتاً ترک از قبیله عمارلو به‌همراه تات‌ها و کردها بودند و به ناحیه عمارلو تعلق داشتند.

اما وجود پل دیگری در مجاورت منجیل بر روی سفیدرود درست در زیر محل تلاقی دو شاخه آن، موقعیت استراتژیک آن مکان را تقویت کرد. تغییرات در توصیف آن ممکن است دلالت بر این داشته باشد که این پل باید چندین‌بار پس از یک سیل ویرانگر بازسازی می‌شد. به‌گفته اولاریوس، این پل سنگی بود که توسط شاه حماسپ ساخته شد. یک پل آجری بزرگ و زیبا که توسط شاه طافی ساخته‌شد و در سال 1698 در زمان شاه سلطان حسین بنا به‌گفته پدر دلامیز تعمیر شد. تا سال 1837، طاق‌های مرکزی در اثر جریان رودخانه از بین رفته بود و یک سازه چوبی موقت جایگزین آن شد که عبور از آن ناامن بود.

تاریخ مدرن

در دوران مدرن، منجیل محل نبرد تاریخی بین نیروهای انقلابی ملی‌گرا جنگل (به رهبری میرزا کوچک‌خان) و نیروهای مشترک بریتانیا و روسیه سفید در 12 ژوئن 1918 بود. نیروهای اخیر (به رهبری ژنرال دانسترویل و سرهنگ بیچراخوف) مایل به عبور از منجیل به‌عنوان تنها گذرگاه خزر برای رسیدن به باکو و سرنگونی کمون تازه تأسیس باکو (به رهبری استپان شاهومیان) است.

یادداشت‌های روزانه و یادداشت‌های خصوصی ژنرال دانسترویل، از جمله یادداشت‌هایی که در زمان فرماندهی وی در مأموریت دانسترفورس در شمال ایران و باکو، در سال 1918 نگهداری می‌شد، توسط نوه بزرگ ژنرال دانسترویل از نسخه اصلی رونویسی شد و در آرشیو اسناد اولیه جنگ بزرگ قرار دارد.

اگرچه منجیل توسط زلزله 7.3 ریشتری 1990 منجیل-رودبار ویران شد، اما در چند دهه اخیر از رشد صنعتی و اقتصادی خوبی برخوردار بوده است.

برای خرید ویلا اکازیون در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

مردم

منجیل دارای جمعیتی عمدتاً ترک آذربایجانی از قبیله عمارلو همراه با تات‌ها و کردها بود.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×